piątek, 5 sierpnia 2011

wszystko o zdrowiu

Aż robi się brrrr...." od nie mytych zębów !

Próchnica zębów

Autorem artykułu jest Li Li</p>
<br />


     Stomatologia od lat prowadzi dyskusję na temat prawidłowego mycia zębów.  Chodzi głównie o to, by szczoteczka wymiatała bakterie w kierunku od dziąsła do końca zębów tak, żeby resztki pokarmów nie utkwiły pomiędzy dziąsłem, a zębem. Bardzo często jest zalecane użycie ruchów okrężnych. Jednak najważniejsze jest, by szczoteczka dosięgała wszystkich powierzchni zęba, łącznie z tymi trudno dostępnymi, które znajdują się między sąsiadującymi zębami. Dentysta zaleca również stosowanie pasty do zębów najwyższej jakości. Minimalny wymóg tyczący się czyszczenia zębów to dwa razy dziennie ze szczególnym uwzględnieniem wieczornego czyszczenia, które powinno trwać trzy, cztery minuty. W razie potrzeby zalecane jest również płukanie jamy ustnej płynem do tego przeznaczonym. W profilaktyce należy także uwzględnić nić dentystyczną, która w połączeniu ze szczoteczką do zębów pomoże w zachowaniu zdrowego uśmiechu. Jednakże, gdy będzie się jej używało nieprawidłowo, może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego warto zapytać stomatologa, jak prawidłowo szczotkować i czyścić zęby.
---

    <p><p><strong>Zobacz:<br />- <a href="http://pres-i-dent.pl/" target="_blank" title="dentysta wrocław">dentysta Wrocław</a></strong><br /><strong>- <a href="http://krewpepowinowa.pl/" target="_blank" title="komórki macierzyste">komórki macierzyste</a></strong></p></p>
Artykuł pochodzi z serwisu <a href="http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a>
     Brudne, niemyte zęby pokrywa warstwa kleistej substancji  tzw. płytka bakteryjna, w skład której wchodzą pokarm, ślina i drobnoustroje (bakterie). Bakterie te ulegają rozmnażaniu, żywiąc się jednocześnie cukrami znajdującymi się w  spożywanym pokarmie.
Na skutek przemiany materii pojawiają się kwasy, które wyżerają szkliwo, a nawet mogą dojść do miazgi zęba. Wtedy mówimy o psuciu się zębów, czyli próchnicy.
     Próchnica zaczyna się najczęściej w najbardziej podatnych powierzchniach szkliwa, czyli pomiędzy zębami, gdzie trudno jest usunąć płytkę bakteryjną. Należy przy tym pamiętać, że gdy nie będziemy przeciwdziałać procesowi psucia się zębów, związki chemiczne zaatakują całkowicie zęba w rezultacie czego pojawi się zapalenie, któremu najczęściej towarzyszy ropa. Mówimy wtedy o ropniu okołozębowym.  Jednakże współcześnie możemy w bardzo łatwy sposób zapobiegać próchnicy. Jednym i zarazem najbardziej powszechnym jest usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, starego pokarmu oraz kwasów przez szczotkowanie zębów. To jeden z niezbędnych elementów dbałości o zęby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz