sobota, 13 sierpnia 2011

wszystko o zdrowiu

Wolne rodniki

   To nazwa określająca cząsteczki powstające naturalnie w naszym organizmie podczas procesu utleniania. A ,,wolne” dlatego, że cząsteczki te zawierają atom tlenu posiadający jeden wolny elektron, który poszukując pary przyczepia się m.in. do białek komórkowych
Doprowadza to do zniszczenia np. kwasów nukleinowych, błon komórkowych. U zdrowego człowieka organizm sam zwalcza wyprodukowane w naturalny sposób wolne rodniki. Jednak, gdy wolnych rodników jest więcej niż tyle ile organizm jest sam w stanie zlikwidować, mamy wtedy do czynienia z tzw. stresem oksydacyjnym. Dochodzi wtedy do zachwiania procesów utleniania i zaburzenia równowagi biochemicznej. Skutkuje to rozwojem chorób i szybszym starzeniem się organizmu.
Co sprzyja powstawaniu wolnych rodników?
- życie w ciągłym biegu, stres
- zanieczyszczenie środowiska
- opalanie, infekcje
- spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych
- zła dieta, palenie papierosów
- wiek (z czasem mechanizmy obronne organizmu stają się mniej efektywne)
Jak walczyć z wolnymi rodnikami?
Do walki z wolnymi rodnikami stosuje się antyoksydanty – substancje wychwytujące wolne rodniki. Popularnymi antyoksydantami są witaminy  A, C, E, barwniki roślinne tj. beta-karoten i likopen, związki fenolowe.
Źródłem poszczególnych antyoksydantów są:
1. marchew, papryka, szpinak, brokuły, kukurydza, pomidory – zawierają beta-karoten
    i likopen
2. związki z kwasem chlorogenowymjak kawa, zielone, nie prażone ziarna;  resveratrol
    w ciemnych winogronach, czerwone wino; pycnogenol we wyciągu z sosny
Można byłoby pomyśleć, że skoro znamy liczne antyoksydanty to nic nie stoi na przeszkodzie w ich zażywaniu. Nic bardziej mylnego. Otóż naukowcy wiedzą, co niszczy wolne rodniki, ale sposób ich doboru, odpowiedniego dawkowania jest problematyczny. Pamiętajmy więc, że niekontrolowane zażywanie antyoksydantów może spowodować więcej szkód niż pożytku. Przy doborze właściwych antyoksydantów pomocni są lekarz– specjaliści, którzy indywidualnie dobierają ilość i rodzaj spożywanych antyoksydantów.. Bez względu na wszystko pamiętajmy jednak o urozmaiceniu naszej diety w warzywa
i owoce.
Do warzyw i owoców o silnych właściwościach antyoksydacyjnych zaliczamy: czosnek, brokuły, marchew, pomidory, szpinak, fasola, banany, morele, kiwi, ananas. Źródłem antyoksydantów są również: kawa, herbata, płatki owsiane, siemię lniane oraz łosoś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz